Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym wymaga wielopoziomowego zarządzania i nowych wizji tego, jak może wyglądać przyszłe miasto.
Dlatego zaangażowanie na poziomie lokalnym ma kluczowe znaczenie dla przejścia od tradycyjnego podejścia liniowego do strategii cyrkularnej.
Inkubator Lokalnych Centrów 3R
To program merytorycznego wsparcia stworzenia i rozwoju lokalnych miejsc (Centrów 3R) znajdujących się w miastach i mniejszych miejscowościach, które budują świadomość hierarchii gospodarowania odpadami, promując zapobieganie powstawaniu odpadów, ponowne wykorzystanie, naprawę, recykling i inne działania w wymiarze 3R.
Wspólnym celem Centrów jest większe skupienie się na wyższych poziomach hierarchii postępowania z odpadami oraz stymulowanie edukacji, komunikacji i podnoszenia świadomości wśród lokalnych przedsiębiorstw i mieszkańców. Naszą ambicją jest, aby do 2023 roku powstało 100 takich miejsc.
Dlaczego warto dołączyć
Nowe kompetencje
Ścieżka edukacyjna, dająca Ci pełen pakiet informacji jak stworzyć, przeprowadzić i wdrożyć na stałe sprawnie funkcjonujące Centrum 3R.
Wsparcie mentorów
Warsztaty poprowadzą eksperci, którzy pomogą dostosować pomysł do potrzeb i możliwości Twojej lokalnej społeczności.
Networking
Poznasz działaczy z całej Polski, którzy tak jak Ty wprowadzają zmianę społeczną.
Przestrzeń wymiany
i generowania pomysłów
Podczas procesu inkubacji nie zabraknie interaktywnych sesji, burz mózgów, które zainspirują Cię do działania, zmienią Twoją perspektywę i poszerzą horyzonty.
Inkubator jest skierowany do zarejestrowanych podmiotów – zachęcamy do tworzenia lokalnych partnerstw międzysektorowych, by wspólnie rozwijać Lokalne Centra 3R
Dla NGO
Dla gmin
Dla firm
Jeśli jako osoba fizyczna masz pomysł na miejsce, które wspiera świadomość hierarchii gospodarowania odpadami, promując zapobieganie powstawaniu odpadów, ponowne wykorzystanie, naprawę i recykling i inne działania w wymiarze 3R, podejmij rozmowę z lokalną organizacją pozarządowymi lub Twoim pracodawcą!
Inkubator Lokalnych Centrów 3R krok po kroku
22 listopada 2021
Konferencja 3R
Ogłoszenie naboru do Inkubatora
4 marca 2022
Zakończenie naboru do Inkubatora
do 8 kwietnia 2022
Obrady Kapituły Inkubatora
Wybór pomysłów
Ogłoszenie wyników
Październik 2022
Podsumowanie procesu inkubacji
21 – 27 listopada 2022
Tydzień 3R
Konferencja 3R
Raport z I edycji Inkubatora
Zainspiruj się do działania
Mentorzy Inkubatora 3R:
Inkubatora 3R w liczbach
WOJEWÓDZTW
INICJATYW
APLIKACJE
Najczęściej zadawane pytania
Czy uczestnicy inkubacji otrzymają wsparcie finansowe?
Nie. Rolą inkubatora jest wsparcie merytoryczne, dostarczenie wiedzy i umiejętności, by przeprowadzić uczestników przez proces efektywnego powstawania lokalnego centrum 3R.
Ilu uczestników przewiduje I edycja?
Do udziału zakwalifikuje się nie więcej niż 30 podmiotów.
Kto może się zgłosić?
Do udziału w Programie mogą zgłosić się następujące podmioty posiadające osobowość prawną:
a. organizacje pozarządowe,
b. jednostki samorządu terytorialnego,
c. samorządowe jednostki organizacyjne (np. instytucje kultury),
d. inne podmioty, w tym prowadzące działalność gospodarczą, których cele zgodne są z założeniami Programu.
Czy jako osoba indywidualna mogę wziąć udział w Inkubatorze?
Inkubator jest skierowany do zarejestrowanych podmiotów – zachęcamy do tworzenia lokalnych partnerstw międzysektorowych, by wspólnie rozwijać lokalne centra 3R. Jeśli jako osoba fizyczna masz pomysł na miejsce, które wspiera świadomość hierarchii gospodarowania odpadami, promując zapobieganie powstawaniu odpadów, ponowne wykorzystanie, naprawę i recykling i inne działania w wymiarze 3R, podejmij rozmowę z lokalną organizacją pozarządowymi lub Twoim pracodawcą!
Jak się zgłosić?
Wypełnij i prześlij formularz zgłoszeniowy na naszej stronie FORMULARZ do 4 marca 2022. Kapituła wybierze maksymalnie 30 Projektów, które objęte zostaną procesem inkubacji.
Czy spotkania będą online czy offline?
Wszystkie spotkania w procesie inkubacji odbędą się online.